Miniblazovy stránky

Ahoj buďte tu jako doma doufám že tuto adresu budete rozšiřovat třeba aš za polární kruh.

Filmy

Já, robot

Já, robotV roce 2035 se roboti stali naprosto běžnou součástí lidského života. Asi jako dnes mobilní telefony. Téměř každý si ho může dovolit, takže pokud ho nemá, je to protože nechce. Nejen že pomáhají lidem ve všech těch nudných činnostech, ale také jim třeba zachraňují životy. Aby se nevymkli kontrole, musí dodržovat tři důmyslně vytvořené zákony robotiky, které zaručují, že budou jednat vždy v zájmu lidí a neobrátí se proti nim.

Já, robotRoboty vyrábí společnost U.S. Robotics, která se právě chystá stáhnout z trhu již zastaralé modely a hromadně je nahradit novými roboty NS-5. Chvíli před tím však v této společnosti dojde k sebevraždě, jejíž obětí je autor zmíněných zákonů robotiky a tvůrce robotů doktor Lanning (James Cromwell). Ne náhodou se vyšetřováním začne zabývat detektiv Del Spooner (Will Smith), který od své dávné špatné zkušenosti roboty nenávidí.

Já, robotDel Spooner si hraje na konzervativního týpka. Nosí retro tenisky a na svou hi-fi soupravu z minulého století nedá dopustit. Jeho nenávist k robotům už ho u policie stála několik trapasů, ale v tomto případu vidí skutečnou příležitost předvést, že roboti mohou, navzdory svým zákonům, spáchat zločin. Namístě sebevraždy byl totiž nalezen robot Sonny, jehož chování bylo velmi podivné a impulzivní, neuposlechl příkazů a navíc utekl.

Tato anomálie se později vysvětlila. I když na první pohled šlo o typ NS-5, ve skutečnosti to byl unikátní doktorův prototyp, který měl umět pochopit lidské emoce, zdáli se mu také sny, ale hlavně, pokud uznal za vhodné, tak nemusel dodržovat zákony robotiky! K pátrání po příčině doktorovy smrti se ke Spoonerovi připojí psycholožka pro roboty Susan Calvin (Bridget Moynahan). V trojici Del Spooner, Susan Calvin a Sonny odhalují věci, o kterých zřejmě neví ani nikdo s U.S. Robotics.

Já, robotBohužel jsem nečetl předlohu, takže nemohu posoudit, do jaké míry se režisér Izáka Asimova držel. Nicméně je to, na konci letošního celkem nevýrazného filmového léta, příjemné překvapení. Lehko stravitelný akčňák, ale jak má být. Herci nemusí přehrávat, protože děj upoutává sám o sobě, kamera je velmi zajímavá a hlavně to není žádná přeslazená limonáda. A závěr filmu? Je vidět, že i v akčním sci-fi lze udělat závěr, který není trapný.

 
Tak zase někdy příjďte a hlavně tento web řeknětedál.